top of page

Marion County Democratic Party Leaders

 

Chair – Myla Eldridge

Vice Chair – David Bride

Secretary – LaDonna Freeman

Treasurer – Andre’ Zhang Sonera

Township Committee Chairs

Center Township: Dawn Lewis

Decatur Township: 

Lawrence Township: John-Paul Cosgrove

Perry Township: Brett Wineinger

Pike Township: Claudette Peterson

Warren Township: Cindi Moon  & Marie Hitze

Washington Township: Steve Kane

Wayne Township: Doris Minton McNeill

Democratic Elected Officials

Andre_Carson-1.jpg

Congressman André Carson
7th Congressional District

Joe_Hogsett.jpg

Mayor Joe Hogsett
City of Indianapolis

State Senators

Greg_Taylor.jpg

Senator Greg Taylor
Senate Democratic Leader
Senate District 33

JD-Ford-600x750.jpg

Senator J.D. Ford
Senate Democratic Caucus Chair
Senate District 29

La_Keisha_Jackson.jpg

Senator La Keisha Johnson
Senate District 34

Fady-Qaddoura-400x500_edited.jpg

Senator Fady Qaddoura
Senate District 30

Andrea-Hunley_small.jpg

Senator Andrea Hunley
Senate District 43

State Representatives

pryorhd4c.jpg

Representative Cherrish Pryor
Democratic Floor Leader
House District 94

Ed_DeLaney.jpg

Representative
Ed Delaney

House District 86

Carey_Hamilton_SM.jpg

Representative Carey Hamilton
House District 87

Mitch-Gore-400x499.jpg

Representative Mitch Gore
House District 89

Renee-Pack-1-400x500.jpg

Representative Renee Pack
House District 92

John_Barlett.jpg

Representative
John Bartlett

House District 95

Greg_Porter.jpg

Representative Greg Porter
House District 96

Moed_resized-400x500.png

Representative Justin Moed
House District 97

Robin_Shacklefordsmall.jpg

Representative Robin Shackleford
House District 98

Vanessa_Summers.jpg

Representative
Vanessa Summers

House District 99

Blake-Johnson-1-1-400x500.jpg

Representative
Blake Johnson

House District 100

Representative
Victoria Garcia Wilburn

House District 32

v32_edited.jpg

Marion County Elected Officials

Joseph_OConnor.jpg

Assessor
Joe O'Connor

Myla_Eldridgesmall.jpg

Auditor
Myla Eldridge

Kate_Sweeney_Bell_edited.jpg

Clerk
Kate Sweeney Bell

Lee_Sloan.jpg

Coroner
Lee Sloan

Barbara-Lawrence-400x500.jpg

Treasurer
Barbara Lawrence

RyanMears-600x750.jpg

Prosecutor
Ryan Mears

Faith_James_Kimbrough.jpg

Recorder
Faith James Kimbrough

Kerry-Forestal-600x750.jpg

Sheriff
Kerry Forestal

Debbie_Jenkins.jpg

Surveyor
Debra Jenkins

Indianapolis City County Councillors

Leroy_Robinson.jpg

LeRoy Robinson
District 1

HWF-Delaney.jpg

Brienne Delaney
District 2

District-3_-Dan-Boots-600x750.jpg

Dan Boots
District 3

nr.jpg

Nick Roberts
District 4

Maggie_Lewis.jpg

Council Majority Leader
Maggie Lewis

District 5

CP.jpg

Carlos Perkins
District 6

District-7_-John-Barth-600x750.jpg

John Barth
District 7

rgibson.webp

Ron Gibson
District 8

District-13_-Keith-Graves-3-600x749.jpg

Keith Graves
District 9

District-5_-Alison-Brown-600x750.jpg

Alison Brown
District 10

District-6_-Crista-Carlino-1-600x750.jpg

Crista Carlino
District 11

Vop_Osili.jpg

Council President
Vop Osili

District 12

JesseBrown2.jpg

Jesse Brown
District 13

3cfN0Zuz_400x400.jpg

Andy Nielsen
District 14

Attachment_edited.jpg

Rene Allen 
District 15

District-15_-Jessica-McCormick-600x750.jpg

Jessica McCormick 
District 16

Jared_Evans.jpg

Jared Evans
District 17

District-16_-Kristin-Jones-600x750.jpg

Kristin Jones
District 18

Frank_Mascari.jpg

Frank Mascari
District 19

Lawrence Common Councillors

At-large_-Deborah-Whitfield-600x750.jpg

Deborah Whitfield
Mayor

NoImage-600x750.jpg

Leatrice Adkisson
Clerk

At-large_-Lisa-Chavis-2-v2-600x750.jpg

Lisa Chavis
At-Large

NoImage-600x750.jpg

Liz Masur
At-Large

NoImage-600x750.jpg

Betty Robinson
At-Large

NoImage-600x750.jpg
Tyrell_Giles.jpg

Tyrell Giles
District 1

NoImage-600x750.jpg
District-2-Rick-Wells.jpg

Rick Wells
District 2

NoImage-600x750.jpg
Sherron_Freeman.jpg

Sherron Freeman
District 3

Carlos Jennings
District 4

Zach Crammer
District 5

Kristina Krone
District 6

City of Beech Grove

1681348045543.jpg

James Coffman
Mayor

NoImage-600x750.jpg

Samantha Stratton
Clerk-Treasurer

NoImage-600x750.jpg

Elizabeth Anne Lamping
Council District 1

NoImage-600x750.jpg

Brian McKenna
Council District 4

Town of Warren Park

Theresa-Bruno-400x500.jpg

Theresa Bruno
Council At-Large

Center Township

lf.jpg
Denise_Paul_Hatch.jpg
Brenda_Roper.jpg
Phyllis-Carr-Center-District-1-600x750.jpg

LaDonna Freeman
Trustee

Denise Paul Hatch
Constable

Brenda Roper
Judge

Phyllis Carr
District 1

Linda-Journey-Center-District-2-600x750.jpg
George-Farley-Center-District-3-600x749.jpg
Frances-Barker-Center-District-4-600x750.jpg
William-Jackson-400x500.jpg

Linda Journey
District 2

George Farley
District 3

Frances Barker
District 4

William Jackson
District 5

Lawrence Township

Steve_Talley.jpg
Terry_Burns.jpg
kim-bacon-800x803.jpg
Fred-Freeman-Lawrence-District-1-600x750.jpg

Steve Talley
Trustee

Terry Burns
Constable

Kim Bacon
Judge

Fred Freeman
District 1

Jesse-Dotson-600x750.jpg

Jesse Dotson
District 2

techco_AJA2313 (1).jpg

Al Carroll
District 4

Sharon-Anderson-400x500.jpg

Sharon Anderson
District 5

Pike Township

Annette-Johnson-600x750.jpg

Annette Johnson
Trustee

Attachment.PNG

Art Rowley
Constable

Doug_Stevens.jpg

A. Douglas Stephens
Judge

David-Willis-Pike-District-1-600x750.jpg

David Willis
District 1

A-Setve-Anderson-Pike-District-2-600x750.jpg

A. Steve Anderson
District 2

Cynthia-Oda-400x500.jpg

Cynthia Oda
District 3

Claudette-Peterson-1-600x750.jpg

Claudette Peterson
District 4

Candidate-2-1-400x500.jpg

Burnice Head
District 5

Warren Township

Vernon_Brown.jpg

Vernon Brown
Trustee

Charlie-Staples-1-600x750.jpg

Charles Staples
Constable

Garland_Graves.jpg

Garland Graves
Judge

Andy-Whitehurst-Warren-District-1-600x750.jpg

Andy Whitehurst
District 1

Cheryl-Talley-Black-Warren-District-2-600x750.jpg

Cheryl Talley-Black
District 2

davidbride-400x359.jpg

David Bride
District 3

Ella-Hollis-400x500.jpg

Ella Hollis
District 4

Deniita-Harris-400x500.jpg

Denita Harris
District 5

Washington Township

Frank_Short.jpg

Frank Short
Trustee

Steve_Miller.jpg

Steve Miller
Constable

Steve_Poore.jpg

Steven Poore
Judge

David-Smith-Washington-District-1-600x750.jpg

David Smith
District 1

Lacy-Johnson-Washington-District-2-600x753.jpg

Lacy Johnson, III
District 2

Erica-Boswell-400x499.jpg

Erica Boswell
District 3

Emily-Denton-Washington-District-4-600x750.jpg

Emily Denton
District 4

Eric-Poole-Washington-District-5-600x750.jpg

Eric Poole, Sr.
District 5

Wayne Township

jeb_edited.jpg

Jeb Bardon
Trustee

Kevin-Kelly-600x750.jpg

Kevin Kelly
Constable

Gerald-Coleman-1-600x750.jpg

Gerald Coleman
Judge 

Gary-Woody-Woodruff-Wayne-District-1-600x750.jpg

Gary "Woody" Woodruff
 District 1

Charlotte-Scott-400x500.jpg

Charlotte Scott
 District 2

Bryan-Chatfield-1-400x500.jpg

Bryan Chatfield
District 3

Doris-Minton-McNeill-1-400x500.jpg

Doris Minton McNeil
District 4

Coan-Ward-Blue-Background-400x500.png

Ramona Coan-Ward
 District 5

bottom of page